Zumba tanec Cumbia

Dnes vám servírujeme ďalší zo série článkov zaoberajúcich sa tanečnými štýlmi, z ktorých Zumba berie inšpiráciu.

Cumbia je latinsko-americký hudobný štýl, ktorý vznikol v Kolumbii a stal sa ich národným tancom a bohatstvom. Stala sa veľmi populárnou i v Mexiku, Argentíne, v Peru a Ekvádore. Pôvod Cumbie nie je presne známy. Často sa tvrdí, že Cumbia je variant guinejskej hudby Cumbé. Rytmus Cumbia však možno nájsť aj v hudobných tradíciách v celej západnej Afrike.

Cumbia bola až do polovice 20. Storočia považovaná za tanec nižších spoločenských vrstiev. Pôvodne sa tancovala pri pytačkách afrických otrokov. Tancovala sa v pároch, pričom ženy mali oblečené dlhé vrstvené sukne, s ktorými počas tanca mávali a popritom niesli v jednej ruke sviečku. Muž tancuje za...

ženou, pričom jednu ruku má za chrbtom a v druhej drží klobúk, ktorý si počas tanca dáva a skladá z hlavy. Pre muža je tradičná aj červená šatka, ktorú má najčastejšie omotanú okolo krku.

 
Pôvodne bola Cumbia hraná iba s využitím bubnov a clave (pár tvrdých palíc), postupne sa pridávali ďalšie nástroje - flauta, gitara, akordeón a iné. Akordeón sa podľa jednej historky do Kolumbie dostal pri stroskotaní nemeckej nákladnej lodi plnej akordeónov pri brehu na severozápadnom pobreží Kolumbie. 

Na Slovensku sa Cumbia stala „známou“ prostredníctvom Zumby. Väčšina z nás ani netušila ako Cumbiu tancovať, teraz je to pre mnohých najoblúbenejší štýl tanca na Zumbe. Väčšinou sú pesničky Cumbie pomalšieho tempa a typický je pre ňu tzv. “šúchací rytmus“- jednu nohu vlečemie po zemi, druhou sa posúvame. Tento pohyb vznikol na plantážach, kde otroci mali pripevnenú jednu nohu zviazanú reťazou. Svoje dni si spríjemňovali spevom a tancom, kedy museli pripevnenú nohu ťahať za sebou. Cumbiu tvoria rôzne prísuvné chôdzové variácie, kde pohyb vychádza z panvy.