Zumba Instructor Convention: reportáž z Orlanda

by Lucia Méresová

Veľkolepá šou plná tanca, skvelej hudby a najväčších Zumba hviezd! Na Zumba Instructor Convention (skratka ZIC) v Americkom Orlande sa 7.júla stretlo 6 000 inštruktorov zo 125 krajín sveta, aby si počas troch dní zdokonalili svoje tanečné schopnosti, podelili so skúsenosťami, ale hlavne zažili Zumba šialenstvo, kde sa energia a vášeň pre Zumbu mohla rozdávať.

Naše Slovensko reprezentovala na Convention aj inštruktorka Marcela Slimáková, ktorá nám poskytla rozhovor a prezradila horúce pikošky z jej výletu do Orlanda Wink

Marcelka, bola si medzi šťastlivcami, ktorý sa tento rok zúčastnili veľkolepej udalosti pre Zumba inštruktorov- Zumba Instructor Convention. Preletela si kvôli tomu polovicu zemegule, oplatilo sa to?

Jednoznačne áno a neľutujem vôbec, že som sa rozhodla ísť a podriadiť tomu veľa vecí....

Zumba instructor convention

Ako vyzerá Orlando počas tejto udalosti? Je to tak, že všade kam ideš stretneš inštruktorov Zumby?

Convention sa konalo v Orange County Convention Centre. Sú to obrovské priestory, ktoré sú prepojené s hotelmi Peabody a Hilton a oproti je Rosen Centre. Všade tam bolo vyše 6.000 účastníkov, čo boli vlastne ZIN inštruktori z celého sveta rôznych vekových kategórií. Veľmi jednoducho sme sa rozpoznávali v prvom rade našou Zumba módou a v druhom takým iskrením v očiach. Ľudia na Floride veľmi peši nechodia, ale zumbákov sme poznali aj podľa toho, že chodili peši ...

Beto Perez na Zumba Convention

Čo všetko si zažila na ZIC, ako prebiehali jednotlivé dni? Neboli príliš únavné pri toľkom cvičení?

Myslím, že atmosféra strhla každého ... mňa určite! 10. ročník Convention

trval 4 dni, bolo možné sa zúčastniť aj 3 dni. Každý účastník si mohol vybrať typ celodenného školenia (Gold, Aqua, Tonning alebo ZumbAtomic) alebo tzv. „session“ jednotlivých druhov tanca (každá trvala 2 hodiny). Ja som si vybrala sessions, lebo školenia sa dajú urobiť aj na Slovensku alebo v Európe, kde sa dá za nimi jednoduchšie vycestovať. Chcela som „ochutnať“ rôzne tance v podaní originálnych učiteľov, tak som absolvovala Reggaeton Rebelion v podaní fantastických Marcie Gill a Lorrety Bates, Merengue a Salsa Mash Up s Walterom Diazom, Brazilian Carnival Flavour s Priscillou Sartori a božským Flaviom Barrosom, ktorý nám priblížili tance Forró, Funkcariosa, Axé a úplne nás strhli sambou. Mňa dostali úplne Smile

Beto Perez na Zumba Convention s fanúšikmi

Další deň sa začal Zumba Fitness koncertom s tými najväčšími hviezdami Zumba neba na čele s Betom Perezom a nečakane pre nás vystúpil aj Pitbull a dal najnovšiu Zumba hymnu „PAUSE“ aj z dievčatami z videoklipu. Celé sa to začalo vstupom do miestnosti, ktorá vyzerala ako vesmírne ufo, kde sa sme sa všetci zmestili. Odporúčam pozrieť videá na Youtube alebo na Facebooku, aby ste aspoň sprostredkovane zažili atmosféru. Po koncerte nasledovali ďalšie sessions podľa výberu – ja som absolvovala Flamenco Fever s Jose Juncom a nádhernú Colombian Connection s Jaime Farfanom z Kolumbie. Večer bol úžasný koncert Pitbulla za prítomnosti Beta.3.deň sa začal ZumbaLive s Betom, kde sme natáčali ZIN 35. Inštruktori, môžeme sa tešiť. Na pódiu s Betom budú samí fešáci a parádni tanečníci v jednom, ktorí to roztočia na skvelé songy s nápaditými choreografiami ... Následne som zažila známu a skutočne dynamickú a charizmatickú Tanyu Beardsley, ináč Zumba maminu našej Danielky Česnekovej, na Warm-up and Cool-down Session, kde by som chcela preniesť jej posolstvo, aby aj Zumba inštruktori dbali na svoje fitness vzdelanie, aby vedeli ako a koľko venovať času na kvalitné rozohriatie a a aj záverečný cool-down aj pomocou znalostí z oblasti anatómie a fyziológie. Potom nasledoval Mexican ZES Masterclass s inštruktormi z mexickej vetvy. Večer bola White and Glimmer Party, kde povinnosťou bolo prísť v bielom a ostatné už bolo na nás. Niektorí to poňali skutočne výstredne, boli tam aj všetky hviezdy vrátane Wyclefa Jeana, Beta, Giny, Tanyi, Heidy, atď. Posledný deň sme začali tzv. Key Note Speech, kde Zumba odovzdala cenu za najväčší prínos a príklad inštruktora, ktorú vyhrala dievčina s vrodenou chorobou na vozíčku, ktorá Zumbou vlieva život podobne postihnutým, ale vlastne nám všetkým svojim príkladom sily zdolávať neľahký osud. Ocenenie vystriedala dynamická motivačná speakerka Pam Peeke, ktorá rozprávala o prístupe k životu a fyzickej aktivite ako takej a veľmi pútavo, žartovne a poučne to spojila so Zumbou.

Beto Perez na Convention a Key Note Speech

 
Následne som absolvovala fantastickú Carribean Session s Armandom Salcedom a Heidy Torres Sorrosa, známu z klipu songu Caipirinha, kde nám priblížili tance ako Soca, Kuduro a Dancehall. Poslednou parádnou session bol African s Ricardom Marmittem a Mo Diakiteom. Krásna bodka za celou udalosťou. Všetci prezentujúci sú veľmi talentovaní a vyrástli v tej kultúre, ktorú tu tanečne prezentovali, takže to malo svoj náboj a tú pravú príchuť.
Celé sa to dalo krásne zvládnuť a užiť si. Mňa to bavilo, tak som sa dala strhnúť až do „mokra“ Smile a úplného konca na všetkých okrem mexickej ZES masterclass, ktorá bola pre mňa sklamaním, nedali ani jednu quebraditu, či mexickú cumbiu.... ale zase mali fantastický warm-upSmile.
 
ZIC sa zúčastnilo cca 6 000 ľudí. Bolo možné dobre si zacvičiť aj pri takejto „masovke“?

6000 inštruktorov pohromade bolo prítomných len na Zumba Fitness koncerte v obrovskej miestnosti, ináč sme sa stále delili podľa sessions a školení, ktoré sme si vybrali pri registrácii na Convention ešte doma. Priestory Convention centra boli veľkolepé, klimatizované, kde sa dalo v pohode existovať a užívať si atmosféru. Ja osobne som šla na koncerte viac dozadu, aby som si mohla aj tanečne užiť túto slávnosť Smile.

Marcelka Slimáková na Zumba Convention

 
Aký najsilnejší zážitok si si odniesla z návštevy Ameriky?

Je ich toľko, že si nechcem vybrať len jeden .... šla som tam s veľkým očakávaním, vlastne aj prvý krát do štátov, ale skutočnosť ďaleko predčila všetky sny. Užila som si celé Convention, Zumbashop (kde pre nás pripravili uplné nové kúsky oblečenia, ktorému sa nedalo odolať Innocent, zábavné parky Universal Studios (tam sme sa stretli aj so Zumbatwinz), SeaWorld, Kennedyho Space Centre, krokodílie bažiny a jazdu na vznášadle, Cocoa Beach ako aj šoférovanie Cadillacu, obed v Pizza Hut alebo Mc´Donalds a aj ten dlhokánsky let tam a späť ... všetko s fajn ľuďmi – s Kamilkou Bizeovou, Jankou Špaňovou, Markétkou Dolníkovou a v neposlednom rade aj Zuzkou Brňákovou (jednou z prvých Zumba inštruktorov u nás, ktorá momentálne žije v USA) a Jarkom a na párty aj s Dankou Česnekovou.

Okrem zakladateľa Zumby- Beta Pereza, na ZIC vystúpili aj najlepší inštruktori sveta. To však nebolo všetko. Počuli sme, že ste mali možnosť zazumbovať si aj na Pitbulla, či Wyclefa Jeana, ktorí vám naživo spievali. Aké to bolo vidieť ich, počuť ich a zumbovať na nich?

Skvelé ... spomínaný umelci majú energiu na rozdávanie, na pódiu sú „showmani“ a je radosť ich vidieť takto naživo, spievať s nimi a zatancovať si na nich aj zumbácke choreografie, veď kto nemá Pitbula v playliste...?! Cool

Do Orlanda je to zo Slovenska poriadny kus cesty. Vieš nám povedať približne koľko inštruktorov zo Slovenska sa zúčastnilo ZIC?

Bolo to tam také obrovské, že som o niektorých vedela, že sú tam, ale nemali sme na seba šťastie. Okrem už spomínaných som stretla dievčatá z Čiech alebo aj inštruktorov z Rakúska, ktorých osobne poznám. Myslím, že Slovensko malo tento rok asi najväčšiu účasť doposiaľ. Páčilo sa mi, ako Zumba spája ľudí bez rozdielu veku, hmotnosti, kultúry, rasy .... medzi inštruktorkami boli aj babičky Laughing.

Koľko dní si strávila v Amerike? Spojila si ZIC aj s dovolenkou? 

Áno, spojila, i keď nie dlho, ale o to intenzívnejšie. Prišli sme 2 dni pred ZIC a odchádzali sme 2 dni po.
 
Zumba Convention Orlando sprievodný program

Výlet za Betom Perezom do Orlanda je finančne náročná záležitosť. Všetko čo si prežila, stálo za tie peniaze a plánuješ návštevu ZIC aj na ďalší rok?

Áno, všetko stálo za to ... ja dokonca tvrdím, že tento zážitok je pre mňa nezaplatiteľný a odporúčam každému, kto Zumbu miluje, aby to zažil. Zumba je skutočne výnimočná aktivita a nepoznám, že by akákoľvek iná skupinová fitness aktivita spájala toľko ľudí naraz v takej intenzite vášne .... Ak to bude možné, rada pocestujem na ZIC aj nasledujúci rok. Pripojte sa Wink. Let’s Zumba together!!!!

Ďakujeme za rozhovor!