Zumba vášeň salsa

Ako isto viete, jednotlivé kroky na hodinách Zumby čerpajú základ z tanečných štýlov, v najväčšej miere pôvodom latinskoamerických. Radi by sme vám atraktivitu týchto tanečných štýlov trošku priblížili aj prostredníctvom našich stránok. Tento týždeň kraľuje youtube kanálu ZumbapartySK skladba Acuyeye od DLG inšpirovaná tanečným štýlom salsa Smile.

Korene tanca a hudby salsy siahajú do histórie Afriky a južného Španielska, hoci existujú teórie aj o tom, že dnešná podoba salsy pochádza z Kuby. Salsa bola pôvodne tancom ulice, ktorý v päťdesiatich rokoch minulého storočia prisťahovalci z Portorika tancovali v getách (Geto je vymedzená štvrť mesta, zriadená na násilné izolovanie spoločensky nerovnoprávnych obyvateľov, najčastejšie Židov). Salsu považovali dlhé roky za hudbu príslušníkov nižších vrstiev spoločnosti. Tanec prispôsobili svojmu štýlu života, vyjadrovali s ním svoje pocity, bolo to miesto a čas, kedy sa naozaj cítili slobodní a tak to bolo vidieť aj z ich tanca. Oni hudbu nepočúvali, ale preciťovali, salsu netancovali ale ju prežívali. Je to takzvaný tanec ulice, kde každý tanečník dáva do tanca, kúsok svojho srdca. 

Nie sú tu žiadne pevné pravidlá, i keď sa vytvorili určité figúry. Salsa je reč tela, ktorou sa môžete dorozumieť na celom svete.

Tancuje sa v Európe, Južnej Amerike, Kanade, južnej časti Afriky, Japonsku, v Číne a možno povedať, že má toľko podôb, koľko má tanečníkov. Je to štýl so znakmi mnohých kultúr, národov a hudobných žánrov. Základný salsový krok je jednoduchý, existuje však viacero spôsobov, ako možno tanec poriadne okoreniť. Napokon význam výrazu salsa je korenistá omáčka, ktorá sa pridáva do pokrmov na zvýraznenie chuti. Salsa sa v kluboch a na tanečných parketoch tancuje v páre, pričom je veľmi dôležité vedenie partnera, partnerka ho iba nasleduje a dodáva trochu ženskej zvodnosti k dotvoreniu harmonickej komunikácie v páre. Je to tanec partnerov, kde tancujú jeden pre druhého, dôležitý je očný kontakt, pokrčené kolená, ktoré dodávajú tancu dynamiku.