Ako na stuhnuté ramená s Teleránom (5. časť)

V pondelok sme si v Teleráne ukázali cviky na stuhnuté ramená. Trápia aj vás? Tak čítajte ďalej Wink.

Krk a plecia sú po spodnej časti chrbta najbolestivejšími miestami. Aj tu je častou príčinou stuhnuté svalstvo. Ak dlhodobo vykonávate jeden a ten istý pohyb, alebo máte nesprávne držanie tela, svaly krku a pliec stuhnú a stávajú sa bolestivými. V určitých miestach na krku a pleciach sa potom akoby stiahnu a vznikne bod, kde sa bolesť koncentruje. Masáž, gymnastika, alebo naťahovacie cviky sú správnou voľbou, ako tieto miesta uvoľniť. My si teraz ukážeme niekoľko cvikov:

1. Krúženie plecami: tento cvik mnohým určite napadne ako prvý, keď začneme pociťovať bolesť a stuhnuté plecia. Môžeme ho cvičiť aj pri rannej rozcvičke, aby sme stuhnuté plecia rozhýbali hneď po zobudení. Nohy rozkročíme na šírku bokov a vystrieme chrbát. Začneme jemným krúžením smerom dopredu, potom dozadu. Neprehýbame chrbticu.

2. Pritiahnutie k hrudníku: ľavú ruku predpažíme a ohneme ju v lakti tak, aby predlaktie smerovalo priamo hore. Pravá ruka tlačí ľavú k hrudníku. Ľavú lopatku aktívne tlačíme smerom dolu a vytiahneme sa v šiji. Koncentrujeme sa a budeme cítiť natiahnutie v ramene. Nezabudnite precvičiť obe ramená. V tejto polohe vydržíme 10 sekúnd, pričom robíme 3 až 4 opakovania.

 

3. Trošku z jógy: Predlaktie zdvihneme pred tvár do zvislej polohy a prekrížime. Priložíme

ruky chrbtami k sebe a napneme prsty smerom nahor. Nezdvíhame ramená, zdvíhame lakte do úrovne ramien a zľahka ich tlačíme smerom od hrudníka. Zostaneme v tejto pozícii a počítame do 20, potom uvoľníme ruky a pretrepeme ich. Opakujeme 3 až 4 krát.

 

4. Dvíhanie pliec: Stojíme a nohy dáme od seba na šírku ramien, ruky sú voľne spustené pri tele. Snažíme sa vytiahnuť plecia čo najvyššie s nádychom. S výdychom sa vrátime do pôvodnej pozície, ramená zatlačíme smerom dolu a opakujeme.

5. Objatie: Pokrčíme oba lakte, paže dáme skrížme pred telo na hrudník a ruky položíme na vonkajšiu stranu ramien(ako keby sme sa chceli objať pažami). S nádychom sa vytiahneme z panvy a tlačíme lakte nahor, pred tvárou. S výdychom uvoľníme. Opakujeme aj na druhú stranu.

6. Cvik s uterákom: Ak ma bolí iba jedno rameno, ruku s boľavým ramenom dám za chrbát, druhou rukou si chytím zrolovaný uterák, ktorý spustím dole. Uterák ťahám nahor a vydržím 15-20 sekúnd, opakujem 3- 4 krát.

Pozor na telefonovanie! Pozrite sa pri telefonovaní do zrkadla. Hlava je neprirodzene naklonená na stranu, brada vystrčená vpred, väčšinou aj ohnuté plecia a stuhnutý krk. Keď k tomu pridáte fakt, ako často za deň telefonujete, je jasné, že toto nesprávne držanie tela sa niekde prejaviť  musí. Najčastejšími problémami, ktoré vám telefón môže spôsobiť, sú zablokovaná krčná chrbtica, stuhnuté plecia a bolesti hlavy. Záchrana: Hoci to bude možno ťažké, sústreďte sa, aby ste pri telefonovaní nenakláňali hlavu a striedajte ucho, pri ktorom držíte slúchadlo.

Stuhnuté svaly vám pomôže uvoľniť aj dobrá masáž. Na problémy s chrbticou sú skvelými cvičeniami jóga a pilates. Ak sa však bolesť neustále opakuje, je vhodné zájsť k lekárovi, veď zdravie máme iba jedno.

Chcete tieto cviky vidieť nielen na obrázkoch, ale aj v reálnom prevedení? Jeden náš šikovný kamarát nám Teleráno, kde sme ukazovali cviky na stuhnutý krk nakameroval a tu si ich môžete pozrieť: 

Na záver ešte fotospomienka:

Ďalšie články zo sekcie Vyformujte si krásnu postavu so Zumbou a Teleránom nájdete dole po týmto článkom ako Súvisiace odkazy.